طرح توجيهي


مطالعه امکان سنجي يا طرح توجيهي که به لاتين معادل Feasibility Study    مي باشد، روشي است براي ارزيابي طرح يا پروژه اجرايي از تمامي نقطه نظرات مالي و فني و اقتصادي. به بيان ديگر طرح توجيهي با هدفت شفاف سازي کم و کاستي ها و همچنين نقاط طلايي و قابل اتکاي پروژه انجام مي شود و باعث مي شود سرمايه گذار بتواند چشم اندازي تا حدودي مشخص براي طرح عملياتي پيش رو ترسيم نمايد. طرح توجيهي انواع مختلفي همچون: کامفار، پرسش نامه صنايع و. دارد.


طرح توجيهي


نکاتي در خصوص نگارش طرح توجيهي


طرح توجيهي بايد به شيوه اي شفاف و گويا تنظيم شود. به نحوي که سرمايه گذاران با مطالعه آن به خوبي مفهوم پروژه را دريابند و براي مطالعه بيشتر آن کنجکاو شده و به راه اندازي آن راغب شوند.


مطالعه امکان سنجي بايد همانند سندي آماده ارائه به بانک تنظيم شود، پس بايد شامل مواردي همچون سرمايه در گردش و سرمايه ثابت، طريقه برآورد کردن سود و زيان، بازدهي و دوره برگشت و. باشد.


اين نکته حائز اهميت مي باشد که براي نگارش سند طرح توجيهي با شرايط ذکر شده به تخصص هاي فراواني من جمله تسلط به نرم افزارهاي مختلف حسابدراي و محاسبات مالي و دسترسي داشتن به بانک هاي اطلاعاتي و استراتژي هاي بازاريابي و. نياز است. در کنار اين موارد بايد توجه داشت که جهت نگارش طرح توجيهي در هر حوزه اي نيازمند متخصص در همان حرفه مي باشيد. لذا بهتر است از اشخاص متخصص درحوزه هاي ذکر شده استفاده کنيد.


طرح توجيهي مي بايست توسط شخص ثالثي که از سرمايه گذاران و اعضاي پروژه نيس تدوين شود. دليل اين امر اين است که از مواردي همچون خوشبيني بي منطق و توجه خاص و بي چون و چرا به مزيت هاي طرح اجتناب شود.


عموما از طرح توجيهي براي اخذ وام و تسهيلات بانکي نيز استفاده مي شود. ضمن توجه به اين مورد که هرکدام از بانکها و موسسات مالي قالب و قوانين خاص خود را براي تاييد طرح توجيهي معرفي کرده اند، ولي مي توان گفت محور اصلي کليه قالب هاي تاييد شده برطبق چارچوبي است که از سوي بانک صنعت ومعدن معرفي شده است. 


 


 


 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

شعر انگشت اشاره من است ثبت و رتبه بندی شرکت قانون مداران یکتا تکواندو ایران حمید سکوریتی فینگیلی میلیونر شو ! امواج دریاها آموزش دیجیتال مارکتینگ به زبان ساده Wardrobersonbell