اخذ استاندارد


کلمه استاندارد به مفهوم سنت و قوانيني است که براي سرمشق و پيروي کردن مورد استفاده قرار مي گيرد و عموم افراد براي تعيين سطح کيفي کالا و خدمات از مقياس آن استفاده مي کنند. استاندارد داراي انواع گوناگوني هستند که در اين مقاله هرکدام را نام برده و توضيحاتي در خصوص هريک ارائه مي کنيم.


اخذ استاندارد


استاندارد منطقه اي


استانداردي که بين برخي از کشورها براي افزايش سطح داد و ستد هاي موجود في مابين تعيين مي شود استاندارد منطقه اي گفته مي شود. براي مثال اين نوع مي توان به استاندارد اتحاديه اروپا و استاندارد کشورهاي آفريقايي اشاره کرد.


استاندارد شرکتي


شرکت هاي بزرگ و صنعتي براي اينکه سطح ارائه محصولات خود را مشخص کنند براي پيمانکاران خود استانداردي را تعيين مي کنند که لازم الاجرا مي باشد. براي مثال استانداردAR8202    نوعي استاندارد شرکتي است که سازه گستر سايپا اقدام به ارائه آن کرده است.


استاندارد بين المللي


دسته اي از استانداردها که با هدف ارتقاي ارتباطات و تبادلات مابين کشورها پديد مي آيد استاندارد بين المللي گفته مي شود. سازمان ايزو از جمله اصلي ترين نهاد هاي بين المللي تدوين استاندارد است که کشورهاي گوناگوني در آن عضويت دارند.


استاندارد ملي


استانداردي که در کشوري تنظيم شده و از مصرف کنندگان آن کشور حمايت مي نمايد از نوع استاندارد ملي است. در کشور ما ايران سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي سازمان ISIRI يا سازمان استاندارد ملي ايران را تدوين کرده است. سازمان مذکور به صورت دوره اي عمليات کنترل و آزمايش محصولات شرکت هايي که نشان استاندارد دريافت کرده اند را انجام مي دهد.


لازم به ذکر است که دارا بودن جواز از اتحاديه يا جواز تاسيس صنايع جزو مدارک اصلي براي اخذ نشان استاندارد است و در صورت نداشتن جواز صنايع نشان و گواهي استاندارد صادر نمي گردد. در ضمن بايد بدانيد استاندارد براساس نوع کالايي متفاوت مي باشد و براي هرمحصولي بايد به صورت جداگانه اي به سازمان صنايع تقاضا دهيد.


 


 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

Josh تجهیزات دندان پزشکی AFGEDIT Angel Jason پکیج قدرتمند - تناسب اندام در خانه یک جنین بیست و چند ساله